Про стан виконання Програми забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості на 2011-2020 роки

 

СКВИРСЬКА РАЙОННА РАДА

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ПРОЄКТ

Про стан виконання Програми забезпечення

населення Сквирського району якісною питною

водою в достатній кількості на 2011-2020 роки

 

Заслухавши та обговоривши інформацію начальника відділу з питань житлово-комунального господарства, енергетики, охорони довкілля та цивільного захисту населення Сквирської райдержадміністрації М.Ворушила та заступника Сквирського  міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради С.Палієнка «Про стан виконання Програми забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості на 2011-2020 роки», затвердженої рішенням сесії Сквирської районної ради від 23.11.2011 року №05-09-06 та доповнень до Програми, затверджених рішеннями сесій Сквирської районної ради від 23.02.2017 року №13-13-07, від 05.09.2018 №08-25-07, районна рада відмічає, що забезпечення населення якісною питною водою залишається однією з ключових проблем в Сквирському районі. Відчутна ситуація щодо зменшення рівня води підземних вод, що призводить до зникнення води у колодязях, якими користуються жителі населених пунктів району, а також у водоймах. Відтак, в найближчі роки є необхідність дотримання технологічних норм використання і споживання водних ресурсів, підтримка в належному стані діючого устаткування і очисних споруд, забезпечення своєчасного збирання твердих побутових відходів, дотримання режиму використання водоохоронних зон та прибережних смуг, контроль за використанням та зберіганням мінеральних і органічних добрив, нафтопродуктів та отрутохімікатів.

В 2020 році з систем водопостачання Сквирського району було досліджено 120 проб питної води за санітарно-мікробіологічними показниками та 139 - за санітарно-гігієнічними. З них не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4–171–10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» на санітарно-хімічні показники - 78 (56,1%) проб питної води; за мікробіологічними показниками не відповідали гігієнічним вимогам 17 (14,2%) проб питної води.

З метою попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей забезпечено проведення щомісячного моніторингу за вмістом нітратів у воді колодязів та каптажів, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-х років (в районі проживає 847 дітей віком до 3-х років, з них - для 378 дітей (44,6%) використовується вода з криниць).

За 6 місяців 2020 року по Сквирському району досліджено 92 проби питної води на вміст нітратів. Перевищення виявлено в 56 пробах (60,9 %). Найбільша концентрація за вмістом нітратів виявлена в селах: Кривошиїнці – 215,05 мг/дм3, Великополовецьке – 102,70 мг/дм3, Лаврики - 190,89мг/дм3, Великі Єрчики - 151,69мг/дм3, Миньківці – 104,46мг/дм3; Цапіївка – 95,40мг/дм3, Кам’яна Гребля – 154,90мг/дм3, Малі Лисовці – 105,7мг/дм3, Антонів - 146,87мг/дм3, Горобіївка - 132,42мг/дм3, Буки - 89,93мг/дм3, Тхорівка -207,32мг/дм3, Чубинці - 109,79мг/дм3, Оріховець - 213,16мг/дм3, Шамраївка - 153,59мг/дм3, Рогізна -134,02мг/дм3, Шаліївка - 116,8мг/дм3.

Відповідно до вимог п.5 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчі органи сiльських, селищних та мiських рад мають здійснювати контроль за якістю питної води. Проте, протягом І півріччя 2020 року на виробничий контроль безпечності та якості питної води з криниць та артезіанських свердловин уклали угоди лише Чубинецька, Тхорівська, Кривошиїнська, Дулицька та Шамраївська сільські ради, а також КП "Сквир-водоканал" м.Сквира, КП "Господар" с.Руда, КП "Добробут-2018" с.Шамраївка, ДП ДГ "Сквирське" ІАП НААН м.Сквира, ТОВ "Київхліб" Сквирський хлібозавод" м.Сквира, ТОВ фірма "Грона" м.Сквира, ТОВ "Сквирський комбінат хлібопродуктів" м.Сквира, ТОВ "Шамраївське" с.Руда та ТОВ "МВ" м.Сквира.

В 2019 році Сквирською міською радою виготовлено проектно-кошторисну документацію на об'єкт «Нове будівництво водопроводу по пров. Гоголя в м.Сквира» за кошти місцевого бюджету в сумі 91,0 тис.грн.

Проведено лабораторний аналіз питної води в криницях загального користування наступними сільськими радами: Мовчанівською (0,8 тис.грн.), Тарасівською (9,1 тис.грн.), Тхорівською (7,8 тис. грн.). Шамраївська сільська рада за кошти місцевого бюджету (10,8 тис. грн.) та спонсорські кошти (5,0 тис.грн.) викопала та облаштувала криницю; з 10 запланованих бюветних свердловин збудовано та облагороджено бюветну свердловину для господарсько-питного водопостачання по вул.Садова за рахунок коштів з місцевого бюджету (45,8 тис.грн.) та спонсорських коштів (50,0 тис.грн.), провела будівництво бюветної свердловини по вул.Медичній за рахунок спонсорів (95,0 тис.грн.)

Рудянською сільською радою за кошти місцевого бюджету (100,0 тис.грн.) проведено технічне переоснащення системи водопостачання - підключення до водонапірної башти; Чубинецькою сільською радою за кошти місцевого бюджету (11,8 тис.грн.) виконані роботи з ремонту водопроводу в с.Чубинці вулиць Оскілко та Гагаріна.

Проте, через відсутність фінансових ресурсів не здійснено ряд заходів, передбачених цією Програмою, а саме: будівництво установки пом’якшення води на ВНС-2 в м. Сквира та нового водопроводу по пр. Гоголя; капітальний ремонт станції знезалізнення питної води з установкою додаткового фільтра в м. Сквира; реконструкція існуючих водопровіднх мереж по вулицях Миру, Львівська, Квітнева (Леніна), Прикарпаття (Радянське Прикарпаття), Дружби народів в с.Миньківці; будівництво системи водопостачання по вулицях Шевченка, Марії Григорович, Набережна в с.Буки та реконструкція існуючих систем водопостачання; будівництво свердловин по вул. Перемоги, Набережна, Зарічна в с.Каленна; будівництво системи водопостачання в с.Тхорівка; розчищення водойми в центрі с.Великі Єрчики з метою захисту від підтоплення та поліпшення технічного стану та благоустрою гідротехнічної споруди; реконструкція гідротехнічних споруд Шамраївського водосховища з метою захисту від підтоплення території с.Шамраївка.

Відповідно до прийнятих рішень Сквирської районної ради від 26.06.2018 №01-24-07 та від 23.05.2019 №02-33-07 питання щодо залучення інвесторів та інвестиційних програм для модернізації систем централізованого водопостачання та водовідведення, а також будівництва нових артезіанських свердловин та водогонів міською та сільськими радами не вивчалось.

Інвентаризація мереж водопостачання та водовідведення в м.Сквира не проводилась.

Враховуючи пропозиції та рекомендації постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, земельних, водних та лісових ресурсів, керуючись п.16 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Інформацію начальника відділу з питань житлово-комунального господарства, енергетики, охорони довкілля та цивільного захисту населення Сквирської райдержадміністрації Ворушила М.С. та заступника Сквирського  міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради С.Палієнка «Про стан виконання Програми забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості на 2011-2020 роки» взяти до відома (додається).

2. Сквирській райдержадміністрації спільно зі Сквирською міською та сільськими радами вжити невідкладних заходів щодо повного виконання до кінця 2020 року Програми забезпечення населення Сквирського району якісною питною водою в достатній кількості на 2011-2020 роки.

3. Сквирській міській та сільським радам:

- передбачити кошти в місцевих бюджетах для забезпечення повного виконання цієї Програми;

- укласти угоди з Білоцерківським міськрайонним відділом лабораторних досліджень ДУ «Київський обласний лабораторний центр МОЗ України» на проведення виробничого контролю щодо безпечності та якості питної води з криниць та артезіанських свердловин;

- вивчити питання щодо залучення інвесторів та інвестиційних програм для модернізації систем централізованого водопостачання та водовідведення, будівництва артезіанських свердловин та водогонів;

4. Сквирській міській раді спільно з КП «Сквирське комунальне господарство» провести інвентаризацію мереж водопостачання та водовідведення в м. Сквира та вжити заходів щодо поетапної заміни зношених основних фондів системи водопостачання та водовідведення;

5. Власникам водопроводів, КП «Сквирське комунальне господарство» спільно з Сквирською міською та сільськими радами:

- проводити санітарну обробку криниць громадського користування;

- утримувати території зон санітарної охорони джерел водопостачання та надбудов над свердловинами в належному стані;

- інформувати населення щодо якості питної води відповідно до вимог Закону України «Про питну воду та питне водопостачання».

6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника голови Сквирської районної ради О.Грищенко та постійну депутатську комісію з питань агропромислового комплексу, земельних, водних та лісових ресурсів.

Голова ради                                                            В. Гриша

 

м. Сквира 2020 року

______________ 2020 року

№ ___-46-07