Про звернення депутатів Сквирської районної ради 07 скликання щодо обов’язкової психологічної реабілітації учасників бойових дій

СКВИРСЬКА РАЙОННА РАДА

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПРОЄКТ

Р І Ш Е Н Н Я

 

Про звернення депутатів Сквирської районної

ради 07 скликання щодо обов’язкової

психологічної реабілітації учасників бойових дій

 

Відповідно до Конституції Украйни, статей 43, 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Регламенту Сквирської районної ради 07 скликання, враховуючи висновки і рекомендації постійних депутатських комісій Сквирської районної ради, районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Схвалити депутатське звернення депутатів Сквирської районної ради 07 скликання до Президента України, голови Верховної ради України,  Кабінету Міністрів України щодообов’язкової психологічної реабілітації учасників бойових дій, що додається.

2. Направити депутатське звернення за належністю для відповідногорозгляду.

3. Опублікувати дане рішення разом з додатками на офіційному вебсайті Сквирської районної ради.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на голову Сквирської районної ради В. Гришу.

 

Голова                                      В. Гриша

 

м. Сквира

_______________  2019 року

№ __________________

 

 

Президенту України

Зеленському В.О.

 

Голові Верховної Ради України

Парубію А.В.

 

Прем’єр-міністру України

Гройсману В.Б.

 

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Сквирської ради 07 скликання

щодообов’язкової  психологічної реабілітаціїучасників бойових дій

Психологічна реабілітація ветеранів – це окрема державна програма, за яку відповідають Міністерство соціальної політики та Міністерство у справах ветеранів України. Відповідно до закону всі демобілізовані зобов'язані проходити психологічну реабілітацію, але поки що це залишається тільки на папері. За роки військової агресії всього 4% демобілізованих пройшли психологічну реабілітацію відповідно до державної програми.

В Сквирському районі спостерігається тенденція щодо збільшення смертності серед учасників бойових дій (антитерористичної операції та операції об’єднаних сил). Так, станом на 01 серпня  2019 року втрати складають 35 осіб, в тому числі не бойові - 27, зокрема суіцидальних випадків - 4.

Аналогічна ситуація спостерігається в цілому по Україні. Адже будь-яка людина після перебування у зоні конфлікту, повертаючись до мирного життя, може мати проблеми з соціальною адаптацією та потребувати психосоціальної підтримки з боку фахівців. Психосоціальної підтримки потребують не лише військові, а й їхні родини та родини загиблих.

Оскільки психологічної адаптації потребують майже всі учасники АТО, тому створення ефективної системи профілактики, психологічної корекції та реабілітації є вкрай необхідною.

Психологічна реабілітація є складовою частиною медико-психологічної та загальної фізіологічної реабілітації військових. Центри психологічної реабілітації потрібні в усіх регіонах, звідки здійснювали призов у зону АТО. Не лише медики знають про «в’єтнамський» і «афганський» синдроми. У 1970-х роках у США у 25% учасників бойових дій, які навіть не мали каліцтва, згодом загострилися різні психічні та психологічні порушення, а серед поранених і покалічених таких було 42%, тому психологічна реабілітація набуває особливого значення для нашого суспільства. І що раніше й повніше її надаватимуть учасникам АТО, то менше проблем виникатиме в майбутньому.

У січні 2017 року при Сквирському центрі соціальної служби сім’ї дітей та молоді створено відділ соціальної та психологічної підтримки учасників АТО та членів їх сімей для надання комплексної допомоги учасникам АТО, який фінансується з районного бюджету. Станом на 01.07.2019 за даними відділу в Сквирському районі зареєстровано 440 учасників АТО. Крім бойових та не бойових втрат під час проходження військової служби отримали поранення 40 осіб, в т.ч. 36 учасників АТО отримали групу інвалідності. Але робота цього відділу не вирішує існуючих проблем, пов»язаних з медико-психологічної та загальної фізіологічної реабілітації військових.  Слід зазначити, що на місцевому рівні вкрай мало спеціалістів, які  могли  б надавати кваліфіковану допомогу щодо психологічної реабілітації та соціальної адаптації.

Сквирська районна рада звертається з проханням про врегулювання піднятого питання, а саме:

1) Створити єдиний Центр реабілітації та адаптації учасників антитерористичної операції та ООС, який міг би виконувати міжвідомчі та міждисциплінарні функції науково-практичного, інформаційного, експертного, діагностичного і навчально-методичного характеру.

2)  Створити систему психологічної реабілітації військовослужбовців на регіональному рівні.

3) Вдосконалити процес забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих учасників АТО та ООС, що передбачає розробку та запровадження відповідних бюджетних програм, розширення мережі недержавних і закордонних закладів реабілітації, спрямування на це коштів волонтерських і міжнародних організацій тощо.

4) Зробити психологічну перевірку і адаптацію до мирного життя обов'язковою складовою програми для всіх бійців, які повертаються із зони бойових дій

5)   Визначити структуру виконавчої влади, яка має бути відповідальною за надання обов’язкової безоплатної психологічної реабілітації військовослужбовців та членам їх сімей з встановленням системи відповідальності.

 

Підтримано рішенням Сквирської районної ради

від ____________ № ___________